Kuş Ötüyor

Kuş Ötüyor
Kuş ötüyor. Kartal çığlığı düşüyor aniden, ırmağa, iki bulut arasından. Kurbağalar atlıyor akıntıya. Goncalar düşüyor dallardan. Suda titreşimler. Gözlerini deviren ördekler, balıklar, larvalar. Telaş. Göğe yönelen bakışların, duyguların, güdülerin telaşı.

Gazete Patika
16:39, 13 Nisan Pazartesi 2020

Kuş ötüyor. Zamanın çapkın, çıplak anı. Kalbimin kuşla birlikte şakıdığını, karanlığın eriyip gürül gürül aktığını hissediyorum, özümlüyor, şükrediyorum. Soyunup giriyorum bir kaya göleğine, yıkanıyor, yıkıyorum. Bu da nerden çıktı şafak vakti demeyin. Gerçekten yıkıyorum. En başta hakikati. Bir artı bir, eşittir iki ikliminden uzak. Aşktan uzak. Kendimden uzak. Normalliğin uydurmalarından uzak. Zorunlu çalışmanın ve üretimin çarklarından uzak. Zaman ve mekan ahlakından uzak.

Kuş ötüyor. Cömert. Varlığa cömert. Söylene söylene yıpranan, özsüz ve öksüz kalan sevgiye cömert. Kirpiklerin ucundan öpüşe cömert. Mülksüzlüğe cömert. Sadeliğe cömert. Açlık içinden açlığa karşı. Karşıya cömert.

Kuş ötüyor. Dilimi öğretiyor. Dinlemez her dili orman. Dilini öğreniyor. Kuş ötüyor. Enginliğe açılıyor duygunun aklı. Renkler kamaşıyor. Kökleniyor toprak. Resim yapacağım iyi bir an. Ama yapmayacağım. Hiçbir zevk, hiçbir şey yapmamanın zevkini yakalamak kadar zevk vermiyor bana.

Çıkıyorum gölekten. Kaya çatlaklarında karınca katarları, yumuşacık yosunlar, ışık sisleri, göz göz renklenişler, uyanış biçimleri. Şırlağanlar. Bezenmiş çalılar, kovuklar, geyik yavruları, uçurum duyguları. Duyguların dip akıntıları, burgaçlar, helezonlar, kırılmalar.

Kuş ötüyor. Anaç. Ötüşte üç civciv. Tüy ve çer çöp içinde. Ağaç budağında. İçimde. Çıplak. Aç. Topraktan mücevher gibi çıkmış bir kafa. Çiçek savranı içinde. Derine daldırmış gövdesini kök gibi.

Kuş ötüyor. Kartal çığlığı düşüyor aniden, ırmağa, iki bulut arasından. Kurbağalar atlıyor akıntıya. Goncalar düşüyor dallardan. Suda titreşimler. Gözlerini deviren ördekler, balıklar, larvalar. Telaş. Göğe yönelen bakışların, duyguların, güdülerin telaşı. Tüm çiçeklerin adına, belizer çiçeğinin telaşı. Keşfedemediğim güdülerin telaşı. Hızlanışı karınca katarlarının. Kuş susuyor. Gagada ikircim ve ışımaya başlayan zorunlu bir iş. Kaçış ile saldırı arasında hiçleniş. Kartal çığlığı. Daha derin. Daha ürkütücü.

Kuş susuyor. Gagada korku, açlık, saldırı. Ve işte saldırı. Ayan beyan. Çekip alıyor topraktan, mücevher kafalı solucanı. Akıtıyor su gibi, açılmış üç çıplak, üç sarı, üç kocaman açlığa. Irgalanıyor yuva. Irgalanıyor koca Ida Dağı ve tahta at içinde Truva.