YENi YAŞAM İÇİN

   Yeni ve özgür bir yaşam için toprağa düşen Ali Haydar Yıldız’ın anısına saygıyla....
   Bizim merkezi iktidardan önce yani muhalefette iken yeni yaşamı kurmak diye bir sorunumuz var mıdır? Eğer varsa, bunun siyasal, kültürel, sosyal, ekonomik programı nedir? Bu yeni yaşamı tarım bölgelerinde ve şehirlerde nasıl kurabiliriz? Bunun geçmişte(Fatsa-Ovacık) ve şimdiki durumda(Dersim merkez) uygulanan biçimleri ile muhtemel biçimleri neler olabilir? 
   Yeni yaşam kurma diye bir derdi olan herkesin düşünmesi, görüş ve deneyimlerini sunması, sorunun tüm yönleriyle açığa çıkması açısından önem kazanıyor. Devrimcileri anmanın bir yolu da mevcut yaşamın yenilenmesine ilişkin somut sorunları tartışmaktan geçiyor.
   Bu soruna, köylerde 1969’da faaliyete başladığımda kafa yormuştum. 1970 ve 1971’de iki makale yazdım. Biri aydınlıkta, diğeri de Şafak dergisinde yayınlandı. 1975’de, bu soruna ilişkin görüş  ve deneyimlerimi, “Tarım bölgelerinde nasıl çalışmalı ve teşkilatlanmalıyız” başlığı altında yeniden yazmaya başladım. Yazıları, sigara kağıtlarına arkalı önlü karınca yazılarıyla yazıp mintanların kolalı yakalarında gizleyerek korudum ve 1978’de tamamlayıp bir nüshasını arkadaşlara verdim. Onlar da 1981’de, Komünist dergisinin 9. Sayısında yayınladılar. Bu görüşler aynı zamanda bizim 1971’lerdeki anlayışımızın genel bir ifadesidir. Elimde olan 73 sayfadır. Son bölümü yayınlanmadığı için kayıptır. Elimde olan 73 sayfayı kaybolmadan, dönemin diğer yazıları ile birlikte umarım bu yıl yayınlarım. 
   Ali Haydar’ın pratiği, halkla ve araziyle içli dışlı olma pratiği idi. Dönemin hakim anlayışıydı bu.