MAZGİRT BELEDİYE MECLİSİNE AÇIK MEKTUP


Değerli başkan ve meclis üyeleri,

Meclisinizin kararıyla Özgürlük ve Demokrasi Parkı'na adımın verilişinden bu yana üç yıl geçmiş bulunuyor. Bu üç yıl içinde, sosyal medyada adımın verilişinin uygun olup olmadığına dair görüşler beyan edildi, tartışmalar oldu. Tartışan her iki taraftan insanların görüşlerini bu son günlerde yakından daha iyi izledim ve bu benim için hem uyarıcı hem de öğretici oldu. Tartışan her iki tarafa da bu bakımdan teşekkür ediyorum.
Meclisinizin üç yıl öce böylesi bir karara varırken, parka adı verilecek olan yazarın Dersim kütürünü, tarihini ve coğrafyasını edebi bir düzlemde ele alıp okura sunmasını esas kriter olarak aldığını biliyorum. Buna rağmen gelinen noktada, tartışan Dersimlilerin, sayıları ne olursa olsun, adım çevresinde, sadece geçmişte değil, gelecekte de zaman zaman nüksedebilecek tartışmalarla zaman kaybetmemelerini, dikkatlerini esas odaklanmamız gereken sorunlardan kaydırmamalarını istemiyorum. O parka girerlerken, “bu adı niye koymuşlar, başka ad yok muydu,” duygusuyla girmelerini istemiyorum. Gerek bu tartışmalardan, gerekse yine benim adıma kurulacak olan bir kütüphane konusunda yapılan tartışmalardan dolayı ben artık kendi adıma geç de olsa oldukça yararlı bir ders çıkarmış bulunuyorum. O da şu: yaşarken veya öldükten sonra adımın hiç bir yere ve hiçbir kuruluşa verilmemesi.
Dersim’in sadece Dersim’e değil, tüm mazlum ve ileri insanlığa ait olduğu için Dersim olduğu görüşündeyim. Onun yok sayılmış, küllenmiş çok yönlü yerel değerlerinin öne çıkarılması, zenginleştirici bir öge olarak yaşama katılması görevinin öncelik taşıdığı görüşündeyim. Dersim yerelinde yaşayan ve öne çıkan evrensel değerlerin, genel evrensel değerlerle birleşmesi durumunda, daha bir güçleneceği, farklı bir dinamik kazanacağı görüşündeyim.
Samimi arzum, adım çevresinde istemediğim tartışmaların son bulması ve çıkardığım dersin ilk adımının Mazgirt ilçesinde uygulanmasıdır. Bunun için Sayın başkan ve belediye meclis üyelerinden parka verilen adımın geri alınmasını talep ediyorum. Bu talebimin itiraz ve tartışma olmadan, prensip sorunu haline getirdiğim için oy birliği ile kabul edileceğine inanmak istiyorum. Tümünüzü, gösterdiğiniz ilgi ve derin anlayıştan dolayı sevgiyle kucaklıyorum. Muzaffer Oruçoğlu. 22/7/201