SON TARTIŞMALAR ÜZERİNE

   Haydar Beltan’ın Veyve Kıtavu (kitapların düğünü) toplantısında yaptığı konuşmayı dikkatlice dinledim. Bu konuşmanın tartışma yaratmış olması sanırım sadece bu konuşmaya dayanan bir sorun değil. Bir yönüyle eski tartışmalara da dayanıyor. 
   Ben, Haydar’ın konuşmasından Seyit Rıza’nın devletle işbirliği yaptığı veya işbirlikçi olduğu sonucunu çıkaramadım. Haydar, muhtemel bir felaketi sezmiş gibi çıkış yolu arayan ve bunun için devletle sık görüşmeler yapan yalnız bir adamı tasvir ediyor. Devlet ise daha önceki raporlarıyla niyetini açığa vurmuş, kırımı aklına koymuş, provakasyonlarıyla bunun şartlarını yaratıp kırımı gerçekleştirmiş tezgahçı ve kanlı bir kurum olarak karşımıza çıkıyor bu konuşmada. 
   Konuşmada benim de katılmadığım, tek yönlü abartılmış noktalar var. 
   Devrimci demokratik güçler ve şahıslar arasındaki eleştirilerin hasmane değil, dostana bir iklim içinde yapılması gerekiyor. Ne yazık ki bunu başaramıyoruz. Dersim belediye seçimlerinde de gördük bunu. Her iki taraftan belli insanlar, ön yargılarını konuşturdular ve birbirlerine demediklerini bırakmadılar. Bu yöntem, genel olarak devrimci demokratik mücadeleye, özel olarak da Kürt halkının yürüttüğü özgürlük mücadelesine zarar veriyor. Bombalar yağıyor, ormanlar yanıyor ve biz neyi tartışıyoruz.
   Şu an yapılması gereken bence aklıselim davranmak, bu tür kısır tartışmalardan hem kişi hem de kurum olarak uzak durmaktır.