Muzaffer Oruçoğlu, ayda bir Toter Winkel’de!


Muzaffer Oruçoğlu, ayda bir Toter Winkel’de!
Muzaffer Oruçoğlu, Ağustos ayından itibaren ayda bir, Toter Winkel’deki kendi köşesinden okurlarımızın karşısında olacak. Toter Winkel okurları, Oruçoğlu’nun her bir yazısıyla birlikte resimlerini görme olanağı da bulacaklardır.

28. Juli 2019
TW Redaksiyon – 68 Kuşağı’nın çıkardığı etkin politik simalarından, bu kuşağın günümüzdeki yetkin ve özgün edebiyatçı ve ressamlarından Muzaffer Oruçoğlu, Mayıs ayı başlarında iki bölümlük bir görüşmeyle konuk olmuştu gazetemize. Oruçoğlu, Ağustos ayından itibaren ise ayda bir, Toter Winkel’deki kendi köşesinden okurlarımızın karşısında olacak. Yıllardan beridir Avusturalya’da yaşayan yazar, şair, ressam Oruçoğlu, uzun aralıklarla gelebiliyor Avrupa’ya.

Muzaffer Oruçoğlu, 1947’de Kars’ta dünyaya geldi. İlkokulu, komşu köy, kendi köyü ve Kars’ın merkezinde okudu. Kars’ta ortaokulu bitirip, öğretmen okulu sınavlarına girdi ve kazandı. Önce, Rize Öğretmen Okulu‘na, iki yıl sonra da İstanbul Çapa Yüksek Öğretmen Okulu’na devam etti. Sıradaki eğitim-öğrenim kurumu Fen Fakültesi oldu. Oruçoğlu, yüksek öğrenimini sürdürürken aynı zamanda 68 Kuşağı’nın militan gençlerinden biri olarak aktif politik bir faaliyetin de içindeydi. 1973’te gözaltına alınıp tutuklandı. Yargılandı ve ömürboyu hapis cezasına mahkûm edildi.

Cezaevinde 13 yıl 4 ay kalan Oruçoğlu, bu süre zarfında sadece politik yazılar kaleme almadı, şiir ve roman da yazdı. Romanları, serbest kaldığı yıllarda yayınlanabildi. Bugüne kadar 13 romanı, 7 şiir ve 2 masal kitabı çıktı. Bunlardan Kangurular adlı romanı Almancaya, Mavi Munzur Masalları adlı masal kitabı İsveççeye çevrilip yayımlandı. Bir kitabı da İngilizce’ye çevrildi, yayınlanma aşamasında.

Avusturalya’ya yerleştikten sonra, Melbourne’de iki yıllık resim ve heykel okuluna (Northem Melbourne Institute of TAPE) devam eden Oruçoğlu, daha sonra üç yıllık başka bir okulda (Public Art Melbourne) yine resim ve heykel eğitimi aldı. Aldığı bu akademik eğitim, resimde kullandığı malzemelerin çeşnisi, boya çeşnisi, resim yapma teknikleri, stiller, resmin tarihine ve güncele ilişkin bilgiyle donanmasına yol açtı. O güne kadarki klasik ve naif resim yapma stili giderek yarı abstrakt ve abstrakt stile doğru dönüştü. Ayrıca, çok zengin bir malzeme kullanma kültürü edindi. Bugüne kadar, altı ülkede 60’tan fazla kişisel resim sergisi açtı.

Toter Winkel okurları, Muzaffer Oruçoğlu’nun her bir yazısıyla birlikte resimlerini görme olanağı da bulacaklardır.