Muzaffer Oruçoğlu resimleriyle Kadıköy'de

Muzaffer Oruçoğlu resimleriyle Kadıköy'de

Muzaffer Oruçoğlunun IŞIK VE RENK ÇAĞRIŞMALARI adlı resim Sergisi 31 Ekime kadar Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezinde gezilebilir.

Muzaffer Oruçoğlu hala sürgünde yaşayan 68 Kuşağı gençlik önderlerinden, yazar, şair, yontucu ve ressamdır.
18 Mart 1947'de Kars'ın Büyük Zavot köyünde doğmuştur. İlk ve orta ögretiminden sonra Rize Öğretmen Okulu'na, iki yıl sonra da İstanbul Çapa Yüksek Öğretmen Okulu'na gitti. Bu yatılı okulun hazırlık lisesini bitirerek Fen Fakültesi matematik astronomi bölümüne girdi.
Amerikan 6.filosunu protesto ettiği için İbrahim Kaypakkaya ile birlikte okuldan atıldı. Devrimci mücadele yürütürken 1973'de İstanbul'da yakalandı ve ömür boyu hapse mahkûm edildi. Cezası aflarla azalsa da 13 yıl 4 ay hapis kaldıktan sonra askere gönderildi. Askerden 40 gün sonra, Mayıs 1986’da Yunanistan'a kaçtı. Fransa'da iltica etti. Yeniden roman yazmaya ve resim yapmaya başladı. Çeşitli dergilerde ve çeşitli konularda makaleleri yayınlandı.

1988'de Avustralya’ya yerleşti. Bu kıtada ilkin iki yıllık resim ve heykel kolejini (Northern Melbourne Institute of TAFE, Greensborough) bitirdi. Daha sonra Royal Melbourne Teknoloji Enstitüsü'ne bağlı kamu sanatı bölümünde üç yıl resim ve heykel eğitimi yaptı.

Şimdiye kadar on kadar farklı ülkede altmıştan fazla kişisel resim sergisi açtı. 13'ü roman, 7'si şiir, 2'si masal diğerleri destan, politika, deneme gibi türlerde yazılmış 30 kadar eseri vardır.
'Tohum' romanı reklamsız ve her türlü baskı ve sansüre rağmen yüz bin satarak devrimci edebiyatın en bilinen eseri olmuştur.
Sanatçı resimlerinde kalıpları zorlamakla beraber temelde toplumcu gerçekçi, sürrealist bir tarz izlemektedir.
Sergi irtibat tel:0535 859 93 40
HABER: Devrim KARASANSAR